Skip Navigation
 

Pytania i odpowiedzi na temat GWC

Na jakiej głębokości pod ziemią trzeba wprowadzić rurę z GWC do budynku?

Przyłącze powietrza do budynku w fundamencie powinno być na głębokości max 0,6m od planowanej powierzchni gruntu - to jest najprostsze rozwiązanie. Niektórzy Inwestorzy mają już poprowadzone rury do wentylacji poniżej fundamentów. Mamy na to rozwiązanie - żeby w tym przypadku GWC nie zagłębiać zbyt mocno.
Rura z spadem 1÷2% w kierunku złoża GWC. Na zewnątrz budynku musi być ona trójstronnie izolowana styropianem i folią dla ochrony styropianu przed zawilgoceniem. Skondensowana para wodna musi samoczynnie spływać do GWC i wsiąkać przez żwir do gruntu rodzimego. Ta skroplona para wodna płucze złoże GWC z zanieczyszczeń i dlatego jest możliwa 40-letnia bezobsługowa praca GWC w Polanicy Zdroju.
Jaką średnicą rury doprowadzić powietrze z GWC do domu?
Do wentylacji zimą i w okresie przejściowym dla średniej wielkości budynku wystarczy rura fi 160. Jednak do celów klimatyzacyjnych średnica rury musi być większa fi 200÷250.
Dlaczego aż tyle? Maksymalna temperatura powietrza z GWC może pod koniec lata wynosić 200C. W czasie upałów powinno się utrzymywać w budynku temp. 25÷260C. Różnica tych temperatur nie jest zbyt duża 5÷60C, dlatego strumień chłodnego powietrza z GWC musi być większy niż z tradycyjnej klimatyzacji.
 
 
« powrót|drukuj